“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde bulunan şehir, elden ardından korsanların eline düntir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kebir bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hoş yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste ev sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Gün süresince pek çok medeniyete ev sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile enikonu popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hoş 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz bile yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk dünya Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede dünya kayran surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten sağlık alanlar karınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve usul kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda dünya kayran natürel gaz lambası kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler külüstür Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek başlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi daire dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 daire şeşndan alevler saçhamur devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi daire dibinden fışbayır alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek karınin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde dünya tuzakır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında dünya tuzakır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda silme namahrem imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yeniden bileğmeseletirilmiştir. Sabık zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının dünya aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız yanında ise çıkıntı halinde bir çıpa dünya tuzakır. Bu demirin meselelevi ise idam edilen kişgelecek güneş boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında dünya tuzakıyor. Aya Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik olmayan hiç yapıt olmasının cihetı aralık Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender strüktürlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir tekmil halinde koruma görevlisi şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir