Hava durumu ölçümleri, alelumum hava bilgisi istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar çabaı ve cepheü, rutubet oranı, gaz yuvarı edisyonncı, yağış miktarı ve türü kabilinden çeşitli hava koşullarını ölçmek muhtevain kullanılır.

Hava durumu ölçümleri alelumum manuel yahut otomatik yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, alelumum radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine gereğince alev, rutubet ve rüzgar çabaı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve mukannen aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz seridır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve iklim bileğişçilikikliği çallıkışmaları kabilinden birokkalı alanda kullanılır. Bu ölçümler, günce hava tahminleri, natürel kıran ikazları ve vesair meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı olabilir.

Hava bilgisi, hava ve iklim vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabilinden konularla ilgilenen bir fen dalıdır. Bu alanda faaliyet gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birokkalı ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal müdafaaname bakanlıkları yahut çmerhale bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, uydu verilerine ve vesair kaynaklara erişim katkısızlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel kuruluşu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını uydurmak ve iklim bileğişçilikikliği ile müntesip tetkikatı isteklendirme kılmak kabilinden görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir